Dowiedz się jak wygląda sprzedaż internetowa w dropshippingu vs sprzedaży tradycyjnej. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o odpowiednim modelu biznesowym?

Dropshipping vs tradycyjna sprzedaż

Sprzedaż internetowa na przestrzeni ostatnich lat zyskała niesamowitą popularność. Nie jest, więc w tym nic dziwnego, że przedsiębiorcy nie tylko oferują swoje produkty stacjonarnie, ale również online. Istnieją różne modele biznesowe takiej sprzedaży, a dwoma najpopularniejszymi są: tradycyjna sprzedaż oraz dropshipping. Aby lepiej zrozumieć ten temat przyglądniemy się zagadnieniu dropshipping vs tradycyjna sprzedaż.

Na czym polega tradycyjna sprzedaż? Sprzedawca kupuje towar od dostawców i następnie przechowuje go na własnym magazynie. Gdy, klienci złożą zamówienie, pakuje produkty i wysyła je. Jest to biznes, który wymaga przestrzeni do magazynowania oraz kontroli nad logistyką.

Model biznesowy dropshipping natomiast, to model w którym sprzedawca nie magazynuje produktów, ani ich nie pakuje do wysyłki. Współpracuje bowiem z hurtowniami dropshipping, które wysyłają zamówione produkty do klientów końcowych.

Różnice dropshipping, a sprzedaż tradycyjna

Aby jeszcze bardziej zrozumieć, który model biznesowy będzie odpowiedni do Twoich możliwości, omówimy teraz różnice dropshipping, a tradycyjna sprzedaż.

Pierwszym czynnikiem jest inwestycja początkowa, czyli koszty startowe. W przypadku tradycyjnej sprzedaży koszty obejmować będą: zakup towaru, wynajem magazynu oraz infrastrukturę logistyczną, przez co koszty początkowe są wysokie. W dropshippingu sprzedawca nie musi inwestować w towar, dzięki czemu koszty ograniczają się jedynie założenia sklepu online i działań marketingowych.

Kolejnym elementem jest zarządzenie zapasami. Model biznesowy dropshipping nie wiąże się z koniecznością magazynowania zapasów, a jedynie z zarządzaniem ofertą na stronie i aktualizacją stanów na podstawie magazynu dostawcy.

Prowadząc tradycyjną sprzedaż mamy pełną kontrolę nad poziomami zapasów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia braków podczas sprzedaży. Musimy natomiast podejmować decyzje związane z uzupełnieniem stanów.

Ryzyko finansowe i marża w różnych modelach biznesowych

Przyjrzymy się jeszcze trzem zagadnieniom dropshipping vs sprzedaż tradycyjna, a mianowicie:

  • realizacja zamówień i logistyka;
  • ryzyko finansowe;
  • marża zysku;

Sprzedając w modelu dropshipping, to hurtownie dropshipping zajmują się pakowaniem oraz wysyłką, co może prowadzić do wydłużenia czasu dostawy. Szczególnie, jeśli chcemy nawiązać współpracę z międzynarodowym dostawcą. Natomiast, posiadając własny magazyn, sprzedawca samodzielnie realizuje zamówienia, co wymaga lepszej organizacji, lecz z drugiej strony może przekładać się to na większą elastyczność w obsłudze klienta i szybszej wysyłce.

Kolejny element, czyli ryzyko finansowe. Tak naprawdę, w dropshippingu jest ono niskie, ponieważ sprzedawca płaci dopiero za towar dostawcy po złożeniu zamówienia przez klienta. W tradycyjnej sprzedaży jest ono zdecydowanie wyższe, ze względu na konieczność wcześniejszego zatowarowania i możliwości nie sprzedania produktów.

Ostatnim już wymienionym przez nasz czynnikiem, jest marża zysku. Należy zdawać sobie sprawę, że model biznesowy dropshipping wiąże się zazwyczaj z niższymi marżami. Konkurencja cenowa może okazać się wysoka. Tradycyjna sprzedaż posiada wyższe marże, ponieważ sprzedawca kupuje towar w cenach hurtowych i ma większą elastyczność w ustawianiu cen na sklepie.

Sprawdź inne polecane artykuły

Czy dropshipping się opłaca w 2025 roku?

Czy dropshipping się opłaca w 2025 roku?

Zastanawiasz się czy dropshipping się opłaca i czy będzie dalej opłacał w 2025 roku? Koniecznie dowiedz się jakie czynniki mają wpływ na opłacalność biznesu w tym modelu! Dropshipping 2025 – na czym polega? Dropshipping jest modelem biznesowym, który w dalszym ciągu...

Czy dropshipping to dobry pomysł na biznes dla studenta?

Czy dropshipping to dobry pomysł na biznes dla studenta?

Jesteś studentem, ale chcesz dorobić sobie prowadząc swój biznes online? Zapoznaj się z zasadą działania dropshippingu, poznaj zalety oraz wady tego modelu i sprawdź czy dropshipping dla studenta jest właśnie dla Ciebie! Na czym polega dropshipping dla studenta? W...

Jak radzić sobie z reklamacjami w dropshippingu?

Jak radzić sobie z reklamacjami w dropshippingu?

Zwroty oraz reklamacje dropshipping to trudny temat, jeśli chodzi o obsługę klienta w tym modelu sprzedażowym. Jak powinna wyglądać obsługa klienta oraz odpowiednio przeprowadzona procedura reklamacyjna. Co mogą obejmować reklamacje w modelu dropshipping? Sprzedaż w...

Czy dropshipping jest legalny w Polsce?

Czy dropshipping jest legalny w Polsce?

Czy popularny model sprzedaży internetowej dropshipping jest legalny? Dowiedz się na czym polega dropshipping legalność i sprawdź jakie dokumenty są wymagane do prowadzenia sprzedaży! Czy dropshipping w Polsce jest legalny? W Polsce, a także w wielu innych krajach...

Jakie branże najlepiej działają w dropshippingu?

Jakie branże najlepiej działają w dropshippingu?

Z decyzją o chęci sprzedaży w modelu dropshipping, wiąże się bardzo ważna decyzja o wyborze odpowiedniej branży. Sprawdź jakie branże dropshipping cieszą się popularnością i jakie produkty można sprzedawać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze branży, czyli co sprzedawać...

Jakie są koszty rozpoczęcia dropshippingu?

Jakie są koszty rozpoczęcia dropshippingu?

Pragniesz rozkręcić sprzedaż internetową opartą na dropshippingu? Sprawdź jakie są koszty dropshipping, które należy wziąć pod uwagę! Jakie są koszty dropshipping? Dropshipping jest niezwykle popularnym modelem sprzedażowym, ponieważ kusi on niskimi kosztami...